Naantalin ensi kesän asuntomessuille pääsee Fölillä
Turun seudun joukkoliikenne Fölin linjat 6 ja 7 kulkevat Luonnonmaalle, Naantalin asuntomessujen portille koko ensi kesän asuntomessujen ajan. Asuntomessut pidetään 15. heinäkuuta ja 14. elokuuta välisenä aikana. Fölin pysäkki on messualueen portin vieressä, ja matkan voi maksaa pankkikortin lähimaksulla.
Linjat kulkevat Turusta arkisin noin kymmenen minuutin välein, lauantaisin noin 15 minuutin välein ja sunnuntaisin noin 20 minuutin välein. Linjan 6 kyytiin pääsee jo Liedosta ja linjan 7 Kaarinasta. Linjojen päätepysäkki Naantalissa on normaalisti mantereen puolella, mutta messujen aukioloaikoina kaikki vuorot jatkavat Luonnonmaalle aina asuntomessualueen portille asti.
– Tämä helppo yhteys suoraan asuntomessujen portille tulee varmasti vaikuttamaan positiivisesti myös messujen kävijämäärään, asuuhan Fölin reittien vaikutuspiirissä yli 200 000 ihmistä, toteaa tiedotteessa Asuntomessut Naantalissa -projektipäällikkö Timo Tirri.
Fölin liikenteessä on jo paljon päästöttömiä, sähköllä kulkevia busseja. Tällä hetkellä 61 ja ensi heinäkuuhun mennessä 70 kappaletta. Sähköbusseilla ajetaan yli kolmasosa kaikesta paikallisliikenteestä Föli-alueella eli Turussa, Kaarinassa, Raisiossa, Liedossa, Naantalissa ja Ruskolla.
Asuntomessuille kulkevilla linjoilla 6 ja 7 käytössä olevat bussit ovat uusia, sillä ne tulivat käyttöön vasta heinäkuussa 2021. Liikennettä ajaa Nobina Oy.