Turun kauppahallin ravintolatarjonta uudistui – Mad Bun valmistaa höyrysämpylöitä
Turun kauppahallin Linnankadun päädyn uusin ravintolatulokas on reilu viikko sitten avattu Mad Bun. Uuden ravintolan alku on ollut sen verran vauhdikas, ettei edellisen ravintolan kylttejäkään ole ehditty vielä poistaa.
Yrityskaupan myötä sekä ravintola Ludu että sen aiemmin kauppahallissa pyörittämä Sivuvaunu siirtyivät ravintola Karu Izakayan omistajille.
– Olemme halunneet jo pitkään Kauppahalliin ja nyt se onnistui yrityskaupan myötä, kertoo ravintoloitsija ja keittiömestari Valtteri Willberg.
Willbergin oma innostus aasialaiseen ruokaan syttyi toden teolla viitisentoista vuotta sitten, kun hän työskenteli sushipaikassa Helsingin Vanhassa kauppahallissa. Useamman sushiravintolan jälkeen tie vei Turkuun.
– Mad Bunin myötä henkilökohtainen aasialaisen ruuan ympyräni sulkeutuu. Aloitin Helsingin Vanhassa kauppahallissa ja nyt sain oman ravintolan Turun kauppahalliin.
Mad Bunissa on tarjolla maanantaista lauantaihin täytettyjä buneja eli höyryleipiä. Listalta löytyy neljä erilaista bunia: pork, beef, crispy chicken ja shroom bunit. Lisäksi listalta löytyy lämmin broccolisalaatti ja lisukkeita: ranet kewpiemajoneesilla, katsuobushilla, kevätsipulilla ja seesaminsiemenillä, vege ranet, lämmin lisukesalaatti sekä kimchi eli fermentoitu mausteinen korealainen kaalisalaatti.
"Aloitamme meille tutuilla mauilla, mutta aika näyttää, miten homma toimii ja minkälaiset bunit maistuvat asiakkaille."
– Viikko ennen avaamista aloitimme testikeittiön, mutta olemme tehneet makujen suhteen taustatyötä Karussa jo kahdeksan vuoden ajan. Bunit ovat olleet todella suosittuja Karussa.
Pumpulisen pehmeät bunit leivotaan aamuisin, ja ne valmistetaan burgerityyliin halkaisemalla sämpylä kahtia toisin kuin perinteiset taskumalliset bunit. Näin väliin mahtuu runsaasti täytettä, ja bunista tulee jo itsessään sopivan ruokaisa lounas. Japanilaistyyliin leivitettynä sämpylöiden pintaan tulee sopivasti rapeutta.
Täytteiden makumaailma on ainakin aluksi aasialaistyylinen, mutta Willbergin mukaan uusia makuja kehitellään ja makumaailmaa laajennetaan myöhemmin.
– Aloitamme meille tutuilla mauilla, mutta aika näyttää, miten homma toimii ja minkälaiset bunit maistuvat asiakkaille. Ensimmäisen viikon suosituimmat bunit ovat olleet possu ja crispy chicken.
Testattavaksi valikoituivat pork ja beef bunit. Pork bun sisältää teriyaki glaseerattua possunkylkeä, marinoitua kurkkua, tryffeli-ponzumajoneesia, korianteria, chiliä ja seesaminsiemeniä. Beef bunissa täytteenä on bulgogityyliin marinoitua nautaa, porkkanaa, sipulia, Mad Chilipastea, pikkelöityä sipulia ja korianteria.
Kaksikosta omaksi suosikiksi nousi Pork, jonka pehmeä sämpylä, kypsä ja murea, teriyakilla maustettu possu, raikas tryffelimajoneesi ja ripaus chiliä muodostivat täydellisen makuyhdistelmän. Bunit tarjoillaan paperitaskussa. Willberg vakuutti, että runsastäytteisen sämpylän saa syötyä siististi, vaikka suunpielet kuuluvatkin olla vähän sotkussa. Onneksi otin maistiaiseni mukaan, sillä omat buninsyöntitaitoni vaativat vielä pientä harjoittelua.
Juttusarjassa esitellään Turun seudun lounaspaikkoja.
Mad Bun
Turun kauppahalli
Linnankatu 15, Turku
Yhteystiedot: www.sivuvaunu.fi
Avoinna ma–to kello 11–15, pe–la klo 11–16. Bunit 12 euroa.